Autor stránek

Autor stránek

Zde může být text o autorovi
Podzim 2012 - Na co jít do kina?
Léto opět uteklo nebetyčně rychle, člověk má pocit, že by mělo být alespoň dvakrát tak dlouhé, ale s nástupem podzimu se zkrátka nedá nic dělat, je třeba se připravit na školu, chladnější dny a delší noci. A také se rozloučit s letní filmovou sezonou a s nadšením vyhlížet, co si na nás připraví podzimní měsíce. Opět je toho dost a opět to zdaleka nejsou jen žánrovky odklizené z cesty velkým letním filmům, ale potenciálně velmi kvalitní filmy i očekávané trháky. Pusťme se do nich!
A začněme s dozvuky léta, které k nám přijdou ještě začátkem září. Přináší je Sylvester Stallone a jeho neodbytná banda akčních superhvězd, tedy Expendables 2. Přírůstky v podobě Van Dammea a Norrise nelze ignorovat, větší role pro Bruce a Arnieho už vůbec ne, tak doufejme, že nejlepší akční film posledních let dostane odpovídajícího nástupce. Už v létě si v Americe odbyl premiéru i lehce morbidně vyhlížející animák Norman a duchové, který působí jako něco od Tima Burtona v jeho lepších letech. Určitě stojí za pozornost.
Neodbytný Paul W. S. Anderson pak přinese další dávku nemrtvých v ještě neodbytnější sáze vResident Evil: Odveta. Těžko se to dá ignorovat, protože série si drží stabilní popularitu a  už teď se špitá o šestce. Já u toho ale s radostí budu chybět už teď. Rád bych naopak viděl asi nejzajímavější český film letošního roku, Ondříčkův thriller Ve stínu s Trojanem v hlavní roli, ještě raději pak podle všeho šťavnatou a řádně nekompromisní gangsterku z období prohibice Země bez zákona. Hardy, LaBeouf a Oldman jsou silné páky, Jessica Chastain též a Hillcoat je režisér, který mě zajímá, i když jsem s jeho předchozími filmy neměl tu čest.
Září se uzavře zajímavou dvojicí filmů. The Words mě lákají dvojící Zoe Saldana-Olivia Wilde v hlavních rolích, přitažlivější dvojici aby člověk pohledal. Ovšem Divoši Olivera Stonea jsou luxusně vyhlížející komplexně. Svůdné křivky zastupuje nestárnoucí Salma a Blake Lively, jméno režiséra nelze přehlížet a výkvět hollywoodských talentů (Kitsch, Johnson, Hirsch) v kombinaci s prověřenými ksichty (Travolta, Del Toro) zkrátka láká jako máloco. Méně zajímavá je pak v léta odložená komediálníSousedská hlídka. V Americe propadla a schytala to od kritiků, komediální all-star team s tématem blízkým loňskému Paulovi proto asi nechám ležet ladem.
Říjen začne hezky zostra, je ovšem otázka jestli se všech filmů, které se chystám zmínit, skutečně dočkáme. Méně by mi to vadilo u tuctově vyhlížejícího animáku Hotel Transylvania (i když hororový all-star team v animáku nezní úplně blbě) nebo u sportovního dramatu s Gerardem Butlerem Chasing Mavericks (i když Curtis Hanson už natočil pár dobrých filmů) více už u levné, ale o to potenciálně drzejší a zábavnější komiksové sci-fi Dredd a zajímavě vyhlížející žánrovky Premium Rush. Oba filmy mají společné zajímavé představitele hlavních rolí (Dredda hraje Karl Urban, v cyklistickém thrilleru šlape Joseph Gordon-Levitt), oba jsou spíš levnější, oba i přesto pravděpodobně nevydělají (u Preium Rush už je to oficiální) a oba by při troše štěstí mohli být zatraceně dobrá zábava. Snad se k nám dostanou.
Jak nekompromisně se v říjnu začalo, tak se pokračuje, řítí se na nás totiž další očekávaný akčňák. Osobně jsem mu již teď přiřknul nálepku Nejzbytečnější pokračování letošního roku (nejzbytečnější film si nárokuje nový Total Recall), ale uvidíme, třeba 96 hodin: Odplata překvapí stejně jako jeho předchůdce. Koneckonců, změnil se možná režisér, ale Liam Neeson je pořád borec a pokud bude akční stránka věci opět tak vypiplaná jako v jedničce, máme se nač těšit. Zatím jsem spíš skeptický. Hodně skeptický jsem pak u další přesunuté letní komedie Rivalové. Za tou stojí Will Ferrell a finančně si stojí lépe než jeho kolegové ze Sousedské hlídky, ovšem to neznamená, že by mě jeho film zajímal nějak více. Můj absolutní nezájem pak přirozené patří Paranormal Activity 4, která už snad v mých očích překonala Saw. Neviděl jsem ani jeden díl, ale podobné vyvařování nepříliš vydatného konceptu se mi zajídá už v trailerech.
Dvě velké říjnové pochoutky jsem si přirozeně nechal na konec. Holy Motors, jeden z nejdiskutovanějších filmů letošního karlovarského festivalu, potěší především příznivce divácky nepříliš přítulného artu, ovšem sám bych se docela rád přesvědčil, jestli se zařadím ke spokojené či nadávající skupině. O poznání větší masy ovšem samozřejmě čekají na premiéru Skyfall. od nepříliš povedeného Quantum of Solace už uplynuly dobré čtyři roky a diváci stále čekají na další poctivou bondovku a návrat Daniela Craiga do formy, kterou tak oslnil ve špičkovém Casino Royale. Tentorkát dostal na pomoc špičkového režiséra Sama Mendese, zatápět mu bude démonicky blonďatý Javier Bardem a opět se setkáme s vynálezcem Q, kterého si střihne talentovaný Ben Wishaw. Očekávání jsou zkrátka obrovská, zvláště po výtečném traileru.
I listopad přinese zatraceně zajímavou směsku filmů. Opět se setkáváme s dozvuky Karlových Varů prostřednictvím podle všeho mimořádně šťavnatého thrilleru Hon, za který si odnesl hereckou cenu v Cannes Mads Mikkelsen. Po šesti letech se druhého dílu dočká adaptace herního fenoménu Silent Hill, tentokrát pod taktovkou režiséra zodpovědného za vynikajícího Solomona Kanea a s podtitulemRevelation. Lákat se bude na 3D, hororové výjevy a znovushledání Neda Starka a Johna Sněha z Hry o trůny. Povinná akční zastávka má tentokrát název Alex Cross. Detektiv ze Sběratele polibků (a řady slavných knih, samozřejmě) sice dostal hrozivou tvář patlala Tylera Perryho, ale body k dobru nahání namakaný Matthew Fox v záporné roli, sexy Rachel Nichols a fakt, že Rob Cohen je řemeslník, který málokdy něco vyloženě pokazí. Ale taky málokdy nadchne.
Davy se tentokrát jistojistě opět pohrnou na uzavření filmových osudů Belly a Edwarda, čeká nás snadposlední Twilight. Mě ovšem DALEKO víc zajímá mimořádně lákavé tvůrčí spojení bratří Wachowských a německého režiséra Toma Tykwera ve filmu Atlas mraků. Tom Hanks, Hugh Grant, Halle Berry, Susan Sarandon či Hugo Weaving ve směsici několika příběhů z různých epoch, ano, zní to jako Fontána. A teď si představte Fontánu zrežírovanou jako mix Speed Racera a Lola běží o život. Ano, může to nakonec být strašlivý průser. Ale uznejte sami, pokud se to povede, může se tomu letos něco dorovnat?
Zajímavě vyhlíží i animák inspirovaný videohrami Raubíř Ralph, ovšem na závěr listopadu se těším ze dvou jiných, pádnějších důvodů. Po čtyřech letech dostaneme nejen bondovku, ale i další režijní počin Martina McDonaugha. Že vám to nic neříká? A co když řeknu V Bruggách? Lepší? Jestli ne, tak si přidejte Colina Farrella, Christophera Walkena, Woodyho Harrelsona a sexy Olgu Kurylenko. To už je dost důvodů, proč být natěšený. Ještě šťavnatěji pak zní nový režijní počin Bena Afflecka. Ten si ve svém novém snímku jménem Argo i zahraje, ale ruku na srdce, jeho jméno v kolonce režie je dnes mnohem větší pojem. Premisa je šílená: USA reaguje na zajetí několika Američanů v Íránu tím, že na místo činu pošle skupinku tajných agentů. V čem je háček? Tihle tajní agenti se vydávají za filmaře, kteří sem přijeli točit hollywoodský sci-fi film... Těžko říct, jestli to bude spíš crazy komedie nebo drama útočící na Oscary (sázím na to druhé), tak jako tak to ale bude hodně zajímavá podívaná, na to vsadím boty.
Na závěr bych si ještě postesknul nad tím, že dva velmi očekávané snímky, které k nám měly dorazit letos na podzim, byly přesunuty na rok 2013, konkrétně je to samurajská epika s Keanu Reevesem47 Ronin, která se ovšem přetáčí, což nikdy nevěstí nic dobrého, a toužebně vyhlížené Gravity, kterým se po zatraceně dlouhé době, která uplynula od Potomků lidí, vrací na scénu Alfonso Cuarón. Ve sci-fi s Georgem Clooneym v hlavní roli...
Ovšem i bez těchto dvou lahůdek je výběr zatraceně dobrý. Je tu od všeho trochu a myslím, že si vybere jak náročný fajnšmerk, který si po nocích pouští Bergmana, tak popkornožrout, jehož největší filmovou kulturní osvětou je tvorba Michaela Baye. Tak si to užijte!
untitled.bmp
Hra o trůny - nejoblíbenější postavy
Vzhledem k tomu, jak moc jsem poslední dobou žral Hru o trůny a jak moc se těším jak na třetí sérii, tak na přečtení první knihy, přijde mi nedostatečně fanouškovské odbýt tento fenomén jediným článkem. Proto jsem se rozhodl se ještě do Západozemí na chvíli vrátit a tentokrát se podrobněji věnovat složce, která snad nejvíce ze všech ovlivňuje, jestli seriál člověka chytne nebo ne - tedy postavám.
A ty jsou ve Hře o trůny ... boží! Ani na okamžik nepochybuji, že v knize jsou všechny ty charaktery rozvedeny do ještě komplexnější roviny, ale už v seriálu mě jejich osudy stačily neuvěřitelně chytnout. Prakticky každá postava je něčím zajímavá, má své motivace, minulost, zamotané vztahy s ostatními... Zkrátka je to komplexní bytost, která vás zajímá. A vzhledem k tomu, s jakou frekvencí se v tomto světě umírá, se emoce z diváků ždímají velmi snadno, protože i k té nejméně sympatické figurce na šachovnici si už stihl vytvořit vztah (samozřejmě, Joffrey je jedna velká výjimka).  V tomto článku bych vám každopádně chtěl představit svých patnáct nejoblíbenějších postav. A předem varuji, že SPOILERŮM se tady bude vyhýbat velmi těžko.

15. Lord Varys
Ukázkový příklad toho, jak se mají chytlavě vyvíjet charaktery. Eunuch z Královské rady mě po první řadě vůbec nezajímal. Byl to jen divný plešoun, který evidentně umí intrikovat, ale pamatoval jsem si ho jen pro pár rozhovorů s Nedem ve vězení. Druhou sérii si ale skoro až ukradl pro sebe svými dokonalými rozmluvami s Tyrionem, ve kterých probírali pravidla hry o trůny (žádná nejsou), loajálnost ke králi (žádná není) a skoro jsme se dozvěděli i něco o jeho minulosti (skoro...). Navíc to vypadá, že něco kuje proti Malíčkovi, což jedině schvaluji. Každopádně se nám během několika dílů vyprofilovala další velmi silná postava, kterou se ve třetí řadě vyplatí sledovat a určitě ještě v té královské rošádě neřekla poslední slovo.

14. John Sníh
Nepochybuji, že u dámské části publika tenhle nevinný fešák s velkým smyslem pro čest vede. A překvapivě jsem si ho oblíbil i já, i když mi ve druhé řadě připadal méně výrazný než v té první. To si ovšem bohatě vynahradil závěrem, protože jak to tak vypadá, osudy bastarda Neda Starka budou ještě setsakra zajímavé a jeho linie si na nedostatek zvratů rozhodně nemůže stěžovat. Setkání s Mancem Nájezdníkem jistě bude pořádně jiskřivé, jak se to s ním mezi Divokými vyvine si netroufám odhadnout. Každopádně mu fandím.

13. Jaime Lannister
Když Jaime na konci první řady říkal Catelyn, že muži jako on neexistují, měl pravdu. Jaime na první pohled působí jako chladnokrevný parchant a rytíř beze cti, ale když se člověku podaří nakouknout pod tuhle slupku, zjistí, že se jedná o jeden z nejkomplexnějších charakterů seriálu. Jako Lannister si musí zachovávat jistou dávku podlosti, jako jeden z nejlepších bojovníků Sedmi království je na něm znát zatracené sebevědomí, občas by za ty kecy skutečně zasloužil useknout hlavu a nedivil bych se, kdyby to na začátku třetí řady Brienne nevydržela a skopala ho do kulata, ale mám takový pocit, že kdyby šlo opravdu do tuhého, Jaime by se přiklonil na tu správnou stranu. Stejně jako se Šíleným králem. S tímhle chlapíkem každopádně ještě bude zábava.

12. Syrio Forel
Aryin učitel šermu z první řady byl asi už mnoha lidmi, kteří pouze sledovali seriál, zapomenut. Ale mě se svým přízvukem, elegantním vystupováním, humorem a stylovým koncem (?) vryl do paměti natrvalo. Protože je jen jedna věc, kterou říkáme Bohu smrti: Dnes ne!

11. Loras Tyrell
Další dokonalé otočení díky druhé sérii. Květinový rytíř, který se v první řadě ukázal maximálně ve dvou dílech, se po té druhé zařadil k mým největším oblíbencům. Ani ne tak kvůli tomu, co předvedl, ale co by ještě předvést mohl, protože ani tentokrát se jeho prostor nedal vyčíslit zrovna v desítkách minut. Ale Loras pomohl ubránit Královo přístaviště, pořád je určitě hodně nasraný kvůli Renlymu a navíc je to jeden z nejlepších šermířů v Sedmi královstvích, takže Stannis by se měl mít zatraceně na pozoru. Jeho sestra je navíc na nejlepší cestě stát se královnou. Ten kluk jistě ještě neřekl poslední slovo.

10. Tywin Lannister
Nejautoritativnější charakter druhé série. Tomu chlápkovi stačí pár slov, několik respekt vyžadujících pohledů do kamery a už mu toho určitě nejbohatšího a dost možná i nejmocnějšího muže Sedmi království bez výhrad věříte. Jeho návrat do Králova přístaviště a tedy i do funkce pobočníka krále sice pořádně zkomplikuje život Tyrionovi, ale zase slibuje do třetí řady více Tywina, což po jeho napětím protkaných společných scénách s Aryou s nadšením kvituji a už teď vidím, jak tam Joffreyho, Cersei a vůbec všechny pořádně srovná do latě.

9. Šae
Nositelka nejjímavější romantické linie v seriálu a zároveň (tedy až po Brienne) asi nejráznější ženský charakter. Praktická a chytrá cizinka neučarovala jen Tyrionovi, ale i mě, a to jak ve scénách, kde si s trpaslíkem slibují lásku až za hrob, tak i tehdy, když Sansu v 9. díle málem dokopala k tomu, ať se jde sakra schovat do svých komnat. Jen se trochu bojím, aby jí Cersei opravdu neuchystala nepříjemnou a bolestivou smrt, protože věřím, že schopná by toho určitě byla...

8. Eddard Stark
Nejctnostnější, nejkladnější a nejpříkladnější postava seriálu sice na své ctnosti tvrdě doplatila, ale jak mě tihle superklaďáci obvykle štvou, Neda v nesmírně charismatickém podání Seana Beana si nejde neoblíbit. Protože pán Zimohradu navíc ještě budí zatracený respekt, ať už se zrovna hádá s králem, škrtí Malíčka nebo se prostě jen loučí s nemanželským synem, který odjíždí na Zeď, což byla mimochodem jedna z nejpůsobivějších scén první série. Ten chlap je nejen ztělesněné dobro, ale především někdo, koho bych chtěl mít na své straně, kdybych bojoval o Železný trůn. Robert to moc dobře věděl, zato Joffrey na to jaksi nepomyslel...

7. Robb Stark
Ned naštěstí vychoval syna, který je sice mladý a tvrdohlavý, ale jinak na něj z fleku platí vše, co na jeho otce. V první půli první série jsem pomalu nevěděl, že existuje, ale pak zajali Neda, Robb se nasral a stala se z něj jedna z nejvýraznějších postav seriálu. Svůj charakterový růst dal pořádně znát Lannisterům (rozhovor se spoutaným Jaimem v kleci je boží), má zatraceně cool vlka, ještě neprohrál bitvu a navíc si vzal největší kočku z celého seriálu (zdravíme do Volantis). Ale mám o něj starosti, protože tím zároveň porušil jeden složený slib a navíc ho pěkně podrazil jeden zmetek, kterého poslal na Greyjoye do Zimohradu. Tak jen doufám, že třetí řadu přežije ve zdraví, protože skon druhého pána Zimohradu (a krále Severu) bych už snad nevydýchal.

6. Jaquen H'ghar
No není cool, když vám stačí znát jméno a vy daného člověka bez mrknutí oka dokážete zlikvidovat? Nevím, co klukům z Braavosu dávají, ale ten matroš chci taky, protože tajemný zabiják, kterého Arya vysvobodila z klece, je suverénně nejzajímavější postavou, která ve druhé řadě přibyla. A ta jeho proměna na konci? Sakra, Aryo, koukej ho co nejdřív přivolat zpět, tenhle chlápek si zaslouží snad vlastní spin-off nebo co!

5. Renly Baratheon
Z Robertova nejmladšího bratra se vyklubala parádně nosná postava, jen aby ji tvůrci mohli po pár dílech zase odklidit? Tohle není fér! Ten kluk měl armádu, rod Tyrellů na své straně, parádní korunu a Brienne, s lepšími předpoklady do války o trůn nikdo nevystupoval a já už ho pomalu viděl, jak sedí na Železném trůnu a Robb mu na něj dopomáhá! Ale Stannis měl kněžku a ta umí rodit démony... Sakra, větší podraz jsem ještě neviděl! Alespoň má Loras do dalších řad pořádnou motivaci.

4. Bronn
Tyrionův kámoš může z fleku soutěžit o pozici nejvíc cool postavy v celém seriálu. Nejenže neustále působí dojmem, že je těžce nad věcí (a to i v okamžiku, kdy na něj z pořádného nadhledu a minimální vzdálenosti vrčí Ohař), ale zároveň nejde pro hlášku daleko, s Tyrionem se neustále popichují a jeho extempore s lukem, kdy jednou dobře mířenou ranou poslal půlku Stannisova loďstva na onen svět, řadím k nejlepším momentům druhé série vůbec. Je to zkrátka borec, ať se na to podíváte z jaké stránky chcete a dost mě dožralo, že v posledním díle o něm nepadla ani zmínka, protože za předvedené výkony by si nějaké to poplácání po zádech určitě zasloužil.

3. Arya Stark
Začala jako nezbedné děvčátko, které Branovi leze na nervy tím, že střílí z luku líp než on, aby se dostala do situace, kdy se musí vydávat za chlapce, hrát divadlo přímo před Tywinem Lannisterem a vést hovory s übercool tajemným zabijákem z Braavosu. Na ty cool týpky má koneckonců štěstí, vždyť šermovat ji učil sám Syrio Forel a na zeď ji doprovázel Yoren, což je borec největší. Ta holka se zkrátka umí zatraceně dobře přizpůsobovat nastalé situaci a skutečně je pravým opakem pasivní slečny Sansy, která už řadu a půl trčí v Králově přístavišti jako polozajatec. Z téhle nezbednice žádná dáma nebude, což dala jasně najevo i Gendrymu. Jak to z dcerou Neda Starka, bastardem Roberta Baratheona a Horkým koláčem bude dál, už jen to je otázka, kvůli které se třetí série absolutně nemůžu dočkat.

2. Daenerys Targaryen
Zaprvé je sexy. Za druhé má tři draky a nebojí se je použít. A za třetí si vždy ukradne pro sebe nejpůsobivější scény z finálových epizod. Jedna věc je, že první polovinu druhé řady se plácala v poušti a druhou se nemohla vymanit z čarodějných osidel tajemného města Quarth. Ale to všechno si Matka draků suverénně vynahradila zvoláním "Dracarys!", usmažením Pyata Pree a ještě předtím velmi dojemnou procházkou po tužbách svého srdce. Teď má navíc konečně nejen draky a Joraha, ale i finanční prostředky k tomu, aby překročila Úzké moře a všem těm rádobykrálům jasně ukázala, kdo že to má po právu sedět na Železném trůnu. Teď jen sehnat věrnou armádu a počkat až draci vyrostou... Sakra, to nemohl Drogo ještě chvilku vydržet, useknout Joffreymu hlavu a vůbec trochu své milované pomoct?!

1. Tyrion Lannister
Já vím, já vím. Je to neoriginální. Ale když já toho skřeta prostě žeru! Navíc, kdo mu odolal v první řadě, ten musel podlehnout ve druhé, protože způsob, jakým stíral Joffreyho, zjednal si respekt v celém Králově přístavišti, zamilovaně tokal se Šae, špičkoval se s Bronnem a ve finále se i zapojil do bitvy a měl řádný motivační projev... To je prostě super! Bitvu přežil tak tak, funkci mu asi vyfoukne jeho otec a Cersei ho určitě jen tak být nenechá. Ale on zkrátka hru o trůny miluje a já se těším, jak si figurky rozestaví v další sérii. Protože ze všech těch skvěle napsaných, zahraných a komplexních charakterů u mě stejně Polomuž vede se zatraceně velkým náskokem.
cc41a733d6_86296105_o2.jpg
Léto 2012
etošní léto nám o sobě dává v posledním týdnu konečně pořádně vědět, za nějaký týden začínají letní prázdniny a pro všechny filmové fanoušky tedy za chvíli začne jedno z nejzajímavějších filmových období vůbec. Červenec a srpen jsou měsíce vždy nabité velkými filmy a událostmi, letošní rok nebude výjimkou. Kromě 47. ročníků filmového festivalu v Karlových Varech nás čeká spousta toužebně očekávaných i méně nápadných filmů, které rozhodně budou stát za pozornost, v tomto článku bych chtěl upozornit na ty nejzajímavější.
Ještě na konci června nás čeká již čtvrtý díl zavedené animované série, tedy Doba Ledová 4: Země v pohybu. Z této série jsem viděl první dva díly, které se nebojím označit za velmi solidní rodinnou zábavu. Předpokládám, že ani čtyřka nepředvede nezapomenutelný filmový zážitek, ale rozhodně by si mělo udržet standart předchozích dílů, velkolepý finanční výsledek je pak myslím předem jasný (dokonce tu větřím miliardu). První červencový víkend představuje spíše ticho před bouří, nic vyloženě zajímavého se tady nevyskytuje, zmíním se tedy alespoň o Černobylských denících, filmu od tvůrců veleúspěšné série Paranormal Activity. Pravděpodobnost, že to bude sračka, je docela velká, ale film má atraktivní námět a trailer nepůsobil špatně, takže alespoň za zkoušku to možná stát. Každopádně si to ověřím až na DVD.
Filmové léto se ale v našich kinech pořádně rozběhne až 12. července, kdy jde do kin hned několik velmi zajímavých věcí. V čele samozřejmě stojí zrestartovaný Spider-Man, kterého se chopil indie režisér Marc Webb, do hlavních rolí obsadil mladé, krásné a perspektivní Andyho Garfielda a Emmu Stone a pokusí se navázat na veleúspěšnou trilogii Sama Raimiho. Nebude to mít jednoduché, Raimi v prvních dvou dílech nasadil laťku docela vysoko, z trailerů nějak to nové pojetí necítím a stále se mi v hlavě noří otázka, jestli mám už po deseti letech zapotřebí opět vidět zrod pavoučího muže. O kasovních úspěchu ovšem není pochyb a stále věřím, že dostaneme nadprůměrný blockbuster. Další trojice zajímavých filmů operuje s o poznání nižším rozpočtem, ovšem nijak jí to neubírá na zajímavosti. Film Bez kalhot se pyšní mimořádně divným námětem, ovšem Steven Sodherberg je natolik kvalitní režisér, že by mohl dokázat udělat kvalitní podívanou i z téhle striptérské záležitosti. Českou premiéru si konečně vysloužil i nadšenecký projekt několika finských fandů představený na berlínském filmovém festivalu, tedy Iron Sky vyprávějící příběh o nacistech na měsíci. Očekávám ulítlejší a lacinější Svět zítřka. A představí se nám ještě jedna festivalová záležitost, tentokrát z Cannes a malinko serióznější, což ovšem neznamená, že s ní nebude zábava. Vrací se totiž Wes Anderson a představí nám své Moonrise Kingdom. Pro tohoto filmaře mám mimořádnou slabost, tentokrát má navíc k dispozici Edwarda Nortona, Bruce Willise (!!!) a již klasicky i Billa Murrayho. Nepochybuji o tom, že budu okouzlen.
Nový film představí i neúnavný Woody Allen. Loni okouzlil s úžasnou Půlnocí v Paříži a všem zlým jazykům ukázal, že stále má filmovému světu co dát. I tentokrát pokračuje ve své krasojízdě po Evropě, Francii vyměnil za Itálii, sehnal nevídaně nabidé herecké obsazení (Ellen Page, Penelope Cruz, Alec Baldwin...), sám si opět stoupne před kameru a já u jeho Do Římá s láskou samozřejmě nebudu chybět. Konkurenci bude mít newyorský neurotik v jasně nejulítlejším filmovém projektu letošního roku, tedy v samotném Abrahamu Lincolnovi: Lovci upírů. Za podobné nápady by se asi mělo popravovat, nicméně celou tuhle šílenost má v rukou Timur Bekmambetov, jemuž po Wanted sežeru cokoliv, trailery navíc vypadají, že tenhle ruský blázen opět ždíme střídmý 70-milionový rozpočet na maximum a mohlo by z toho vypadnout totální guilty pleasure a jeden z nejzábavnějších filmů letošního roku. Co naplat, tohle si v kině určitě dám.
A stejně tak tam samozřejmě nebudu chybět ani na konci července, protože právě v tu dobu se tam chystá konečně vpadnout jedna z vůbec největších filmových událostí letošního roku. Po dlouhém čtyřletém čekání, po mnoha dohadech, co nás vlastně čeká, po neustálém namlsávání v podobě nových a nových zajímavých herců a několika epochálních ukázkách se konečně vrací Batman ve snad ultimátním finále trilogie Christophera Nolana. Temny rytíř povstal skutečně má na co navazovat. Batman začíná vrátil tuto komiksovou postavu na filmové výsluní, ale až Temný rytíř předvedl v celé kráse její potenciál. Nolan utekl zažitým představám o tom, jak má vypadat komiksový film a vytáhl se s komplexním kriminálním velkofilmem, který se nebál řešit složitější otázky a témata. Sám mám pochybnosti ohledně toho, jestli Nolan vůbec může předchozí majstrštyk překonat, ale ten chlápek už kolikrát dokázal, že není radno jej podceňovat. Tohle bude každopádně událost léta, kterou si žádný filmový fanoušek nesmí nechat ujít. A podle toho budou vypadat i tržby.
Srpen už nemá v rukávu tak silného koně, který by mohl Batmana trumfnout, zato se v něm ale ukrývá několik kousků, ze kterých by se mohli vyklubat letošní černí koně. Například Bournův odkaz. Jeremy Renner naskakuje do dalšího silného projektu a hodlá všem pochybovačům ukázat, že Bourne bez Bournea bude fungovat. Gilroy látku zná, sehnal si špičkové herce a teď zbývá "jen" natočit kvalitní film. Zajímavá je i černá komedie Ted, která v trailerech vypadá nekompromisně a v záloze skrývá půvaby Mily Kunis. Snad to nepokazí Mark Wahlberg. O poznání méně mě už zajímá rádobyrockový muzikál Rock of Ages, který se chlubí Tomem Cruisem, dalšími hvězdami a ambicemi být podobně úspěšný jako například Mamma Mia!. V Americe ovšem film příliš nezabodoval a sázím na to, že to bude podprůměrná juchanda, na kterou se za chvíli zapomene. A přitom Hairspray se Shankmanovi tak povedl!
Z Cannes k nám toto léto dorazí ještě jeden mimořádně zajímavý projekt, Cronenbergovo tajemnéCosmopolis, o němž vím velmi málo a přál bych si, aby to tak do zhlédnutí filmu i zůstalo. Pattinsonovi dávám ještě jednu šanci, aby mě přesvědčil o tom, že umí hrát a pokud to nezvládne u takového mistra, jakým je Cronenberg, pak už jej definitivně odepíšu. Každopádně očekávám zvrhlou, kontroverzní a těžko zapomenutelnou jízdu napříč režisérovými oblíbenými tématy. Po téhle zaručeně silně deptající záležitosti se bude určitě hodit trocha veselejší podívané, kdo jiný by mi ji pak mohl zprostředkovat lépe než Pixar. Rebelka sice má mimořádně dementní český název, ovšem jinak to vypadá na další závan originality na animované pole. Což je přesně to, co tohle výjimečné studio po dvou sequelech potřebuje. Oddychově pak působí i komediální sci-fi Sousedská hlídka, která působí nadějně skvělým komediálním obsazením a námětem blízkým loňské solidní oddechovce Paul.
Posledním velkým letním filmem pak bude též sci-fi, ovšem tentokrát naprosto vážná. Total Recall nejprve napsal nesmrtelný sci-fi klasik Phillip K. Dick, aby jej v roce 1990 nezapomenutelně obtisknul na plátno holandký cynik Paul Verhoeven. O nové, moderní a dravé uchopení látky se pokusí Len Wiseman, tedy člověk, který mě velmi potěšil čtvrtou Smrtonosnou pastí. Wiseman umí natočit řádně strhující akci, rozumí si s filmovými trendy a moderními technologiemi, navíc má v hlavní roli Colina Farrella a mimořádně sexy dvojku Kate Beckinsale-Jessica Biel. To už je pěkných pár důvodů, proč filmu věřit, více než o kvalitu se spíše obávám o divácký zájem, protože žádný z výše jmenovaných není taková hvězda, aby dokázala prodat nákladnou sci-fi za nějakých 200 milionů. Na úplný konec léta pak připadl thriller Červená světla, který se chlubí jménem Roberta De Nira, Sigourney Weaver a režisérem Cortésem, který zabodoval prý velmi kvalitním filmem Buried s Ryanem Reynoldsem.
Léto 2011 - Na co jít do kina?
Zatímco loni bylo při pohledu na nuznou letní kinonabídku pro filmového fanouška snadné propadnout skepsi,letos se nám to filmaří snaží pořádně vynahradit a chystá se na nás pořádná nálož jak velkolepých trikových blockbusterů,tak i několik sice rozpočtem menších,ale o to zajímavějších projektů,které se snadno mohou stát černými koni letošního léta.Jistě se všechno nepovede tak skvěle,jak naznačují trailery a fanouškovská očekávání a pořád se tak nějak nemůžu zbavit dojmu,že nejlepší film léta si odbyl premiéru hned na začátku června (ano,mířím směr X-Men: First Class) ale rozhodně je na co se těšit.
Ještě před začátkem letních prázdnin na nás Michael Bay chystá svou tradiční robotí nadílku v podobě Transformers 3.Po mizerné dvojce jsem Bayovi nevěřil ani nos mezi očima,ale po SuperBowl spotu mu jen spadla brada a od té doby mám datum premiéry vyryto v paměti.Tohle bude reparát jak se patří.
Červenec odstartuje nenápadná potenciální perla Joea Wrighta Hanna,která se chlubí výtečným obsazením a zajímavým námětem,skutečnou událostí první půlky července ale bude samozřejmě uzavření jedné z největších ság filmové historie.Řeč je samozřejmě o druhé části Relikvií smrti,posledním Harry Potterovi,který nás čeká.Řeči o tom,že první část byla nudná a nezajímavá jsou pro mě mimo,považuju ji za velmi důstojnou přípravu pro velké finále,které bude epické,dechberoucí a plné emocí.
Zpoza velkého Pottera vykukuje Mel Gibson a jeho pokus o alespoň hereckou rehabilitaci (jinak je to asi definitivně odrovnaná veličina) ve filmu The Beaver,který točí jeho kamarádka Jodie Foster.Další režijní počin si střihnul známý perfekcionalista Terrence Malick,který film točí klidně deset let,pokud si myslí,že se tím zlepší jeho kvalita.Tím se každý jehjo počin stává událostí a Strom života samozřejmě není výjimkou,když v něm navíc hrají Brad Pitt nebo Sean Penn,očekávání se ještě znásobují.
Otázka,jestli Pixar konečně škobrtne a natočí špatný snímek,provází každou jejich novinku,tentokrát je ale docela na místě,protože Auta 2 od ohlášení nevzbuzují právě největší důvěru.Ale pokud tihle šikulové ustojí i tohle zakázkové pokračování,nebude o jejich umu a nadšení pro práci efinitivně žádných pochyb.Červenec pak ukončí dlouho odkládaná,nenápadná a nakonec na zabijácký červencový termín odsunutá Jana Eyerová,která mě ale svým hereckým obsazením natolik láká,že jí určitě nějakou pozornost věnovat budu.
Začátek srpna si vezme na starosti další origin z marvelovské stáje,tentokrát půjde o mimořádně nacionalistického a tím pádem riskantního Kapitána Ameriku.Chris Evans je sympaťák,Thor byl super a stylizace vypadá přinejmenším zajímavě,ale pořád se nemůžu zbavit dojmu,že právě tady Marvel poprvé skutečně narazí.Snad se pletu.
V případě Zrození Planety opic pořád tak nějak nedokážu věřit,že ten projekt skutečně existuje,natož že má za dva měsíce premiéru,je ale klidně možné,že z podceňovaného outsidera se stane hit letošní sezony.Lepší než Burtonova fraška to snad bude každopádně.Černý kůň a guilty pleasure roku se může vyklubat i z Barbara Conana,stejně snadno to ale může být průser jako vrata,takže s očekáváním raději opatrně.Stejně rozpolcený jsem i v případě zeleného CGI fešáka Green Lanterna,u něj ale přeci jen působí jistý uklidňující faktor v podobě režiséra Martina Campbella.
Na konec srpna je plánován slušně obsazený horor z produkce Guillerma del Tora Neboj se temnoty,který by mohl hodně příjemně překvapit.No a léto jako takové uzavře mimořádně lahodně vyhlížející sci-fi western Jona Favreaua Kovbojové a vetřelci.No jde se netěšit na film,kde si to rozdávají drsní pistolníci Divokého Západu a hypermoderně vybavení emzáci a kde navíc hraje Daniel Craig,hypersexy Olivia Wilde a okloboukovaný Harrison Ford? Tohle bude hodně zábavný konec léta.
Nabídka je to hold velmi slibná a to nevylučuji,že ještě přijde nějaká nenápadná pecka,kterou jsem tu vůbec nezmínil.Nejvíc mě každopádně mrzí přesunutí tajemného projektu Spielberga a Abramse Super 8 z původně plánovaného června na neskutečně vzdálené září.To je prasárna,kterou distributorům jen tak neodpustím...
Přesto je léto nabušené spoustou filmů,které si říkají o návštěvu kina.Tak si je užijte!
Cowboys-and-Aliens-2011-1024x768.jpg
Proč jsem se vlastně rozhodl založit si blog? Kromě klasického důvodu,že kdo nebloguje,ten nežije a kdo si pro sebe nezabere alespoň kousek onoho obrovského média jménem internet,kde by si mohl nerušeně publikovat své názory,je v podstatě out,mě k tomu přiměl prostě a jednoduše fakt,že strašně rád píšu.Je docela jedno o čem,ale když mám příležitost,tak nevím kdy přestat.A rozhodl jsem se,že bych tuhle svou vášeň mohl spojit se svými dalšími koníčky,tedy hlavně s filmy,hudbou a knihami.Takže jsem tady,a přestože vím,že to asi nikoho nezajímá,stejně tady budu psát o tom,co mě baví.I kdyby si to měl přečíst jediný člověk,stejně mi to bude stát za to :-)
O9039-1024x768.jpg
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one